İrfan Eğitim Kurumları olarak hizmet vermeye başladığımız ilk günden bu yana her bireyin okuma kültürü içinde yoğrulması adına elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ve bu gayretimiz her geçen gün ivme kazanmaya devam ediyor. Çünkü okumanın bir yaşam biçimi olduğunu düşünüyor, yolu okumadan geçmeyen bir günün bile ziyan olduğu gerçeğini savunuyoruz. Bu noktada öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve hatta idari kadromuzdan gerekli hassasiyeti ve desteği görüyoruz, çalışmalarımızı işbirliği içinde yürütüyoruz. Çünkü okumak, yaşamaktır; biliyoruz.

Türkçe Zümresi olarak adım adım ilerlediğimiz bu yolda ana hatlarıyla değil tüm detaylarıyla bireyi ve okuma alışkanlıklarını ele alıyoruz. Bu bağlamda her sınıf düzeyinde o yaş grubuna uygun bir okuma programı uyguluyoruz. Bu programın şevk ve heyecanla ilerlemesi adına sürpriz ödüllendirmeleri kullanıyoruz ve eğitim yılı sonunda her sınıf düzeyinde okuma süreci en düzenli ilerleyen öğrencilerimize altın ödülü takdim ediyoruz. Okuma kültürünü bir bütün olarak her bir gönüle, her bir aileye, her bir ocağa ışık ışık yaymayı hedefliyoruz. Öğrencilerimizle takip ettiğimiz kitap listelerini velilerimizin de okumasını arzu ediyoruz. Kitap deryasında yüzmek istiyoruz, bize katılmaya ne dersiniz? Cevabınız “Evet” ise dünyamıza hoş geldiniz.

“Geleceğin Beyin Takımı Akıl Oyunlarında Yetişiyor.” Ümraniye Belediyesi Akıl Oyunları kapsamında reklam yüzü ve sloganı olan bu cümle İrfan koleji Zekâ ve Akıl Oyunları Öğretmenimizin ürünüdür. Haberler ve reklamlarda yer alan slogan cümlemizin gelecek neslimize ilham kaynağı olması dileğimizle…

Ümraniye Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında yürütülen 2. Akıl Oyunları festivali sona erdi. İrfan eğitim kurumları zekâ ve akıl oyunları öğretmeni olarak festivalde koordinatörlük görevi aldık. Ümraniye’deki birçok okul içerisinde okulumuzun Akıl Oyunları atölyesi en iyi atölye seçilerek televizyon çekimleri yapıldı. Akıl oyunları öğretmenimiz, veli ve öğrencilerimizle röportajlar yapıldı. İrfan Eğitim Kurumları olarak Akıl Oyunları alanında bölgemizde öncü bir portre sergilemekten onur duyuyoruz.

Bu yılda festivale katılan 11 öğrencimiz 11 madalya ile ödüllendirildiler. Festivalde yarışmalar sadece ortaokul düzeyindeyken, kurumumuzda birkaç yıldan beri zekâ ve akıl oyunları ilköğretim sınıflarından itibaren satranç derslerine ek olarak dönüşümlü bir biçimde verilmektedir. Sayısız kazanımlar sağlayan akıl oyunları tüm ülkede hızla uygulanmaya başlamış ve kişisel gelişime olumlu etkileri tespit edilmiştir.

Zekâ ve akıl oyunlarının yararlarına değinecek olursak;

Harfler, sayılar, renkler gibi kavramları daha kolay öğrenmelerini sağlar.

♦ Planlı hareket etmeyi öğretir, planlı hareket etmenin önemini kavratır.

Doğru ve çabuk düşünebilmeyi ve karar verebilmeyi geliştirir.

Kendini ve yeteneklerini daha iyi tanımasını sağlar.

Belirli bir konuya odaklanma alışkanlığı kazandırır.

Merak duygusunu geliştirerek araştırmalar yapmaya yönlendirir.

Olaylara şüpheci yaklaşımı öğreterek ezberci zihniyetten uzaklaşmayı sağlar.

Düşünene, sorgulayan ve çözümleyen bireylerin yetişmesini sağlayarak etkin düşüncelerin daha özgürce sunulabildiği bir ortam hazırlar.

Başarısızlıklar, karşısında yılmamayı, başarı için sistemli ve disiplinli bir çalışmanın gerektiğini gösterir.

Kuralları anlamayı, kurallara uymayı öğretir.

Sınıf İçerisinde Uyguladığımız Akıl Oyunları
Tangram
Puzzle
Reverse
Hedef 4-9
Taş
Katamino
Mangala
Dama-Satranç
Sudoku
Sayı Avı
Hanoi Kulesi
Abalone
Zeka Soruları
Kelime Bulmaca
Sözcük Avı

İrfanlı nesillere başarılar dileklerimizle…