İrfan Eğitim Kurumları olarak ilim yayma vakfının misyonu olan «vatana ve millete faydalı olabilecek iyi insanlar yetiştirmek» gayesi ile manevi ve milli değerlerimizi teorik ve uygulamalı saha faaliyetleri ile hayatın içinden rol modellerin desteğiyle aktif bir ortamda alabileceği ve değerlerimizi geleceğe daha güçlü bir şekilde taşıma misyonuyla gelecek nesillere aktarılması hedeflenmektedir.

 

DERSLERDE DEĞERLER EĞİTİMİ

Her öğretmen sene başında kendi dersi ile ilgili yıllık plan çalışması yaparken aynı zamanda Değerler Eğitimi yıllık planı yapar. Hangi haftada hangi ünitede konu ile ilgili hangi vurguyu yapacağını sene başında planlar ve idareye sunar. Yıl boyunca sınıfa derse giren her öğretmen kendi dersinde o sınıfın değerleri ile ilgili planlanmış olan uygulamaları yapar.

 

SAHA UYGULAMALARINDA DEĞERLER EĞİTİMİ

Kendi içinde bir bütünlük arz eden ve hayatlarının en önemli kısmını sağlıklı ve faydalı bir şekilde aktif geçirmelerine yardımcı olabilecek, gençlerin rol aldığı bir organizasyonun kurgulanması hedeflenmektedir.

Okullarımızda şuurlandırma ve geleceğe hazırlama faaliyetleri kapsamında değerler eğitimi, karakter eğitimi, erdemli davranışlar ve diğer eğitim faaliyetleri anaokulunda liseye kadar tüm yaş gruplarının mizaç ve kişilik yapısına, algı, idrak ve öğrenme tarzlarına hitap edecek şekilde planlaması yapılacaktır.

Hususen ergenlik süreci ile beraber olumsuz nedenler ve zararlı çevresel faktörlerden dolayı asıl ilgilenilmesi gereken kesim olan lise gençliğine farklı disiplinlerin bir arada bilgiyi ahlâkla beraber rol modeller desteğiyle verme yönünde bir uygulamaya dönük öğrenci koçluğu, mentörlük, atölye ve sosyal girişimcilik çalışmalarına ağırlık verilecektir.

Bu Kapsamda Değerler Koordinatörlüğü bünyesinde Bilgiyi Ahlâkla Beraber Verilebileceğimiz “Değerler Eğitiminde Yeni Bir Model” Programı uygulanacaktır.

 

İLKOKUL 1-2-3 ve 4. SINIFLAR DEĞERLER EĞİTİMİ KONULARI
1. SINIF
SEVGİ
SAYGI
SAĞLIK
TEMİZLİK
2. SINIF
TERTİP
DÜZEN
ADAB-I MUAŞERET
SELAMLAŞMA
3. SINIF
İYİLİK
FEDAKARLIK
ARKADAŞLIK
DOSTLUK
4. SINIF
SABIR
SORUMLULUK
DOĞRULUK
DUA
ORTAOKUL 5-6-7 ve 8. SINIFLAR DEĞERLER EĞİTİMİ KOUNLARI
5. SINIF
ADALET
DENGE
ZAMAN YÖNETİMİ
HAK
6. SINIF
NEZAKET
ZERAFET
MERHAMET
TUTUMLULUK
7. SINIF
AİLE
KOMŞULUK
EDEP - İFFET
VEFA
8. SINIF
KANAAT
İDEALİZM
ONUR - ŞEREF
TEŞEBBÜS
ANADOLU ve FEN LİSESİ 5-6-7 ve 8. SINIFLAR DEĞERLER EĞİTİMİ KOUNLARI
9. SINIF
ADALET
DENGE
ZAMAN YÖNETİMİ
HAK
10. SINIF
NEZAKET
ZERAFET
MERHAMET
TUTUMLULUK
11. SINIF
AİLE
KOMŞULUK
EDEP - İFFET
VEFA