Pandemi Süresince Yaz Tatili Lise Veli Bülteni | İrfan Okulları
Pandemi Süresince Yaz Tatili Lise Veli Bülteni

PANDEMİ SÜRECİNDE YAZ TATİLİ LİSE ÖĞRENCİ BÜLTENİ

Değerli İrfanlı Öğrencilerimiz,

Tatiller kendinizi, çevrenizi keşfetmenin, dinlenmenin, aynı zamanda kişisel gelişimin en uygun vaktidir. Evde kalırken de bu vakitleri verimli bir biçimde değerlendirebilirsiniz. İYV İrfan Okulları Rehberlik Birimi olarak, siz değerli öğrencilerimiz için sıraladığımız bu yaz tatili etkinliklerinin faydalı olacağını temenni ediyoruz.

 

1- Yürüyün, koşun veya bisiklete binin.
Yaz mevsini dışarı çıkmak için mükemmel bir zamandır. Mahallenizde yürürken veya sitenizin içinde koşarak açık havanın tadını çıkarabilirsiniz. Bisikletiniz varsa bunun yerine bisiklete binmeyi tercih edebilirsiniz.

2- Oyun oynayın.
Televizyonlar, bilgisayarlar ve tabletlerden önce, gençler yaz günlerini açık havada oyun oynayarak geçirirdi. Bir dahaki sefere arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde sosyal mesafeyi koruyarak oyun oynamayı düşünün:
 Üç Taş
 Yedi Kiremit
 Yakar Top
 Mini Kale Futbol Maçı
 Voleybol
 Badminton
 Basketbol

3- Apartman bahçenizde arkadaşlarla piknik yapın.
Apartman bahçenizi piknik alanı olarak kullanabilirsiniz. Günü arkadaşlarınızla bahçenizde piknik yaparak geçirin.

4- Evde egzersiz yapın.
Öğlen saatleri çok sıcak olması muhtemeldir.Bu durumlarda antrenmanlarınızı iç mekanlara taşıyın. Evde yapılabilecek egzersizleri öğrenip gerçekleştirebilirsiniz.

5- Yaz arşivciliği yapın.
Yaz dönemi anılarınızı yakalayıp, saklayarak geçirebilirsiniz. Fotoğraf çekebilir, tatil anlarını film yapabilir, diğer hatıra arşivi yöntemlerini keşfedebilirsiniz. Eskiz defteri alarak etrafınızdaki önemli şeyleri çizebilirsiniz. Yaz sonunda çalışmanızı arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşabilirsiniz.
 Filminizi ve resimlerinizi bir belgesel olarak derleyebilirsiniz.
 Bir karalama defteri yapabilirsiniz.
 Eskizleriniz için evinizi bir galeriye dönüştürebilirsiniz.

6- Yazı yazın.
Kısa öyküler, şiir, deneme gibi farklı yazı türlerini yazmayı deneyebilirsiniz. Diğer insanların çalışmalarını okumak, farklı yazma ve ifade biçimlerini tanımanın yoludur. Yerel kütüphanenizden bir sürü şiir, çizgi roman yığını veya bir dizi kısa makale inceleyebilirsiniz.

7- Üretin.
Tatili yeni fikirler üreterek geçirebilirsiniz.
 Bir ilim insanı gibi düşünün.
 Bir masa veya raf yapın.
 Giyim ya da ev dekorasyonu tasarlayın.
 Mini Kale Futbol Maçı
 Bir program tasarlayın ve üretin.
 Badminton
 Yeni bir teori oluşturmaya çalışın.

8- Faydalı, öğretici filmler ya da belgesel yapımları izleyin.

Tavsiye Dört Film
Hıçkırık Filmi (Hichki):
Tatili yeni fikirler üreterek geçirebilirsiniz.
Naina Mathur’un sürekli tıkanıklık, kekemelik yaşadığı Tourette sendromunda bir hastalığı vardır. İlerde bir öğretmen olmak istemektedir ancak çevresindeki insanlar, rahatsızlığı nedeniyle başka meslek seçmeleri gerektiğini söylemektedir. Sonunda bir okulda öğretmen olarak iş bulur ancak kendini ispatlamak için birçok zorlukla karşı karşıya kalmaktadır.

Sevginin Gücü Filmi (Bajrangi Bhaijaan):
Pakistanlı konuşamayan küçük Shahida'nın annesi, Hindistan'da çocuğunun tedavi edileceğini öğrenir. Hindistan'a gidiş yolculuğunda küçük Shahida, annesini kaybeder. Hindistan'da Shahida'ya yardım edecek olan kişi ise Bajrangi Bhaijaan müridinden olan Pavan'dır. Pavan ile Shahida'nın yolları bakalım nasıl kesişecek ve Pavan, Shaihada'yı ailesine ulaştırabilecek midir?

Yeşil Rehber (Green Book):
Ünlü bir piyanist ve konser turu kapsamında onun şoförü olarak çalışan Tony’nin hikayesini anlatıyor. Tony Lip, Bronx’taki bir İtalyan Amerikan mahallesinde yaşamaktadır. Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ise konser turu için hazırlanmaktadır. Ünlü müzisyen tur kapsamında Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gidecektir. Kendisi ile şehir şehir gezecek bir şoför arayışında olan Shirley, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında Afro-Amerikalılar için güvenli olan güzergahları kullanabilmek için “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alır. Dr Shirley ve Tony çıktıkları bu yolculukta ırkçılıkla, tehlikeyle ve beklenmedik nezaketle karşılaşır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak zorundadır.

On İki Öfkeli Adam (Twelve Angry Men):
12 Öfkeli Adam, cinayetle suçlanan bir genç ile ilgili karar vermekle yükümlü 12 jüri üyesinin karar verme sürecini konu ediyor. Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir. Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis 'suçsuz' hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin 'suçlu' kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.

9- Arkadaşlarınızla takım oyunları oynayın.
Yaz boyunca, siz ve arkadaşlarınız kendi turnuvanızı yapabilirsiniz. Spor etkinlikleri için erişiminiz olan alana, sahip olduğunuz ekipmana, katılan kişi sayısına göre uyarlayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla yakın bir parkı basketbol, futbol veya voleybol için kullanabilirsiniz.

10- Bir kitap kulübü başlatın.
Okunması gereken kitapların bir listesini oluşturun. Listedeki bir kitabı tamamladıktan sonra görüşlerinizi ve sorularınızı paylaşmak için sosyal mesafeyi de koruyarak arkadaşlarınızla bir araya gelin.

11- Yeni bir dil öğrenin.
Yabancı dil ve yeni bir yazılım dili öğrenebilirsiniz.  Bir uygulama veya bilgisayar programı indirin.
 Çalışma kitabı bulun.
 Çevrimiçi bir eğiticiyle çalışın. (Bu özellikle kodlama için yararlı olabilir.)

12- Bir zanaat ustası olun.
 Hat, Tezhip, Ebru,
 Telkârî,
 Tığ işi, dikiş veya örgü,
 İllüstrasyon,
 Amigurumi,
 Eski bir radyo veya bisiklet tamiri,
 Aşçılık,
 Bahçıvanlık,
 Çiçek Tasarımı (Terrarium).

Facebook Google Twitter LinkedIn