Pandemi Süresince Yaz Tatili Ortaokul Veli Bülteni | İrfan Okulları
Pandemi Süresince Yaz Tatili Ortaokul Veli Bülteni

PANDEMİ SÜRECİNDE YAZ TATİLİ ORTAOKUL ÖĞRENCİ BÜLTENİ

Değerli Anne, Babalar;

2019-2020 eğitim öğretim yılını geçmiş yıllardan farklı olarak deneyimledik. Bu yeni süreç hepimize ilkleri yaşattı. Siz velilerimizin takibi ve teşviği ile öğretmenler ve öğrenciler olarak etkileşimimizi uzaktan eğitim yolu ile gerçekleştirmeye gayret gösterdik.

Bu süreçte öğrencilerimizin okula gelip gitme rutininin yerine, düzenli olarak canlı yayın eğitimlere girmek için kendilerini planlama gayretine girdiklerini gördük. Bazen dersleri büyük bir hevesle beklediler, bazen isteksizlik yaşadılar. Okula gitmeyi, arkadaşlarıyla oynamayı, öğretmenleriyle sohbet etmeyi özlediler. Ve derken karne haftasına gelindi. Şimdi yeni bir üç aylık süreç öğrencilerimizi bekliyor. Bu sürecin sağlıklı geçirilmesi için birkaç hususu sizlerle paylaşmakta fayda görüyoruz.

 

Sosyalleşme Etkinlikleri: Öncelikle çocuğumuzun neye ihtiyacı olduğunu belirlemek önceliğimiz olmalı. Çünkü pandemi sürecinde çocuklarımız sosyalleşme, hareket alanı, bireyselleşme gibi konularda sınırlanma gerçeğini yaşadılar. Bu yüzden bu yaz tatilinde sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilerek çocuklarımızın sosyalleşme ihtiyacı giderilmeli ve enerjilerinin boşaltılmasına fırsat vermeliyiz. Ruhen ve bedenen rahatlayan çocuklar akademik çalışmalar için motive olmuş olacaklardır.

Örnek Olma:  Bu yaz tatilinde anne-babalar olarak hedefimiz çocuğumuzun dinlenmesi ve önümüzdeki eğitim-öğretim yılına hazır hale gelmesine yardımcı olacak tavır takınmak olmalıdır. Pandemi sürecinde doğal olarak bazı çocuklarımızın okulla ilgili kaygıları ve mesafeli bir yaklaşımı olabilir. Bu konuda çocuğumuza söylem ve davranışlarımızla örnek olduğumuzu unutmayalım. Mümkün olduğunca “Kimseye yaklaşma, elini hiçbir yere sürme.” gibi çocuklarımızı kaygılandıracak tembihlerden uzak durmaya gayret gösterelim.

 

Açık Hava Etkinlikleri: Yazlık bölgeler, yeşil alanlar, park ve plaj gibi yerlere gittiğimizde çocuklarımızı yakınlarımızın çocukları ile bir araya getireceksek ebeveynler olarak bir araya gelip maske ve mesafe konusunda ortak karar alıp uygulamaya özen gösterelim. Örneğin; maske takılacaksa herkes takmalı. Sadece çocuğumuz maske takar, diğer kişiler takmazsa çocuğumuz kendini mikroplu gibi hissedebilir. Şayet birlikte alınan kararlara uyulmuyorsa çocuğumuzu ortak ve kalabalık alanlarda bulundurmamak daha sağlıklı olacaktır.

 

 

İnternet Kullanımı: 10-14 yaş grubu çocuklarımız için özgürlük alanını genişleterek onların bireyselleşmesini desteklemek, var olan enerjilerini boşaltabilmelerini sağlamak için fırsatlar sunmak bu dönemi sağlıklı atlatabilmeleri için daha önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ruhen ve bedenen rahatlamalarını sağlayacak e-kitap okuma, film izleme, arkadaşları ile görüşmede, sosyal medya ve video izleme gibi etkinliklerin kullanım sürelerinde belirli ölçülerde esnemeler yapılabilir. Örneğin ortaokul öğrencilerinin teknoloji kullanım sürelerinin ortalama 2 saat olduğunu düşünürsek bu süreye uzaktan eğitim dışında güvenli internet uygulamaları kapsamında izin verilebilir.

 

Akademik Çalışmalar: Herkes gerek fiziksel gerekse zihinsel açıdan dinlenmeye ve eğlenmeye ihtiyaç duyar. Tatilde öncelikli olarak yapılması gereken planlama bu yönde olmalıdır. Ancak, unutulmamalıyız ki bilgi; birikimli bir süreçtir. Her yeni öğrenmeler eski öğrenilenlerin üzerine inşa edilir ve birey tarafından anlamlandırılarak kodlanır. Eğer alt öğrenmeler yetersiz olarak inşa edilmiş ya da eksikse yeni bilgilerin edinilmesi ve kalıcı olması da zor olacaktır. Bu nedenle yaz tatilinde, uzaktan eğitim sürecini; çocuğumuzun nasıl değerlendirdiği ve nasıl algıladığı ile ilgili çocuğumuzla görüşmeler yapalım. Bu görüşmede çocuğumuzun branş bazında hangi derslerin hangi konularını anlamakta zorlandığı, var olan konu eksiklerinin nasıl giderileceği, anladığı konuların da kalıcılığını arttırmak için konu tekrarlarının ve soru çözümlerinin hangi aralıklarla yapılacağının planlanmasında çocuğumuza, okul rehber öğretmenimizden destek alarak rehberlik edelim.

 

 

Kitap Okuma Rutini: Bu rutinin devam etmesi için kendimiz de her fırsatta kitap okumalıyız. Çocuğumuzun ilgi, ihtiyaç ve gelişim dönemi özelliklerini de göz önünde tutarak yaz tatili için okunacak kitaplar listesi oluşturulabilir. Böylece çocuğumuzun bilişsel süreçlerini de sağlıklı bir şekilde beslemeye devam etmiş oluruz.

Yaz Tatili Planı:  Her ailenin kendine özgü akraba ilişkileri, tatil tercihleri vb. durumlar olabilir. Bu nedenden dolayı verimli bir tatil için mutlaka önceden bir planlama yapmalıyız.

 

Sağlıklı, mutlu ve güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle...

İlim Yayma Vakfı İrfan Okulları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi

Facebook Google Twitter LinkedIn