Turkcell Karanlıkta Diyalog Müzesi | İlim Yayma Vakfı İrfan Okulları
Turkcell Karanlıkta Diyalog Müzesi

Atakent Kampüsümüzde Fen Bilimleri dersinde 7. sınıf öğrencilerimizle KARANLIKTA DİYALOG ve SESSİZLİKTE DİYALOG deneyimini yaşadık. Öğrencilerimiz görme engelli rehberlerin eşliğinde, sadece ellerinde klasik beyaz bastonlarla görme engellilerin bir günü nasıl geçirdiklerini ve karşılaştıkları zorlukları karanlıkta diyalog ile tecrübe ettiler. Sessizlikte diyalogda ise işitme engelli rehberler eşliğinde, duymadan birbirlerini vücut dilleri ve yüz ifadeleri ile anlamaya çalıştılar.

 

Öğrencilerimizin bu gezi ile ilgili duygu ve düşünceleri:

“Karanlıkta ve sessizlikte diyalogdan çıkınca kendimi kötü hissettim. Bunca zamandır bu durumdaki insanlarla ne kadar empati kurmaya çalışsam da ne kadar zor olduğunu şimdi anladım.” ( Zülal SİVİŞ)

“İnsanın sahip olduklarına şükretmediğinden dolayı hissettiği pişmanlığın yanında, bunca şeye sahip olduğu için kendini değerli hissetmesinin anlaşıldığı bir gezi oldu” ( Zeynep Didem EKŞİ)

“Zor olan görmemek duymamak değilmiş, toplumun duyarsızlığı ve anlayışsızlığıymış ne acı”

“Oraya giderken hayat çok güzel her şey rengarenk görünüyor. Nereye gideceğinizi biliyorsunuz. Ama içeri girdiğinizde sanki uyuyoruz ama bilincimiz açık, yürüyoruz ama nereye gittiğimizi bilmiyoruz. İnsanları bilinçlendirmek için iyi bir yöntem” ( Selmanur Behiye OĞUZ)

“Engelli olan asıl bizlermişiz. Her şeye karşı duyarsız olduğumuz için. UNUTMA sende bir engelli adayısın” ( Şevval Naz ERMİŞ)

“Duyamadığınız bir dünya düşünün. İnsanlar konuşurken siz hiçbir şey anlamıyorsunuz. Bu sessizliğin diyalogu bu gezi bunu çok iyi anlatıyor.” ( Ceren Berra YAĞMUR )

“Görmek güzel, görememekte var. En sevdiğin şarkıyı duyamamakta.” ( Aslıhan ÖZDEMİR)

“Bir kuşun kanatsız olsa bile uçabileceğini, sessiz sakin görünen bir varlığın içindeki rengarenk dünyayı gördüm.” ( Asude Serra DOLMACI )

“Elindekilerle mutlu olamayıp durumundan şikayet edenler için çok ideal bir etkinlik. Kişi gezi sonrasında sahip olduklarına şükrediyor.” ( Kerem ÜNLÜ)

“Bu gezi ile Allah’u Teala’nın bizi ne kadar üstün yaratmış olduğunu ve şükür etmemiz gerektiğini anladım.” ( Hasan Sait TAŞTAN)

Facebook Google Twitter LinkedIn